Ata Karnesi Nedir?

02.12.2019

ATA Karnesi, bir yıla kadar geçerliliği olan malların yabancı bir ülkeye geçici kabulünü kolaylaştırmak için kullanılan basit bir uluslararası gümrük belgesidir.

Sırbistan’dan geçici olarak ihraç edilecek mallar için ATA Karnesi düzenleniyor ve ardından değişiklik yapılmadan yeniden ithal ediliyor.

ATA karnesi, gıda ürünleri (sarf malzemeleri ve tüketim malları, yiyecek, içecek), işleme veya onarım malları, fuarlar ve sergilerde dağıtılacak promosyon malzemesi ve endüstriyel üretim veya ambalajlama için kullanılacak ekipman için düzenlenemez. doğal kaynakların mal veya sömürüsü, binaların inşası, onarımı veya bakımı, ülkenin çıkarılması ve benzeri işler. Dünyada, ATA karnesi mallar için eşanlamlı pasaporttur.

Ata Karnesi Şartları

ATA Karnesi’ni kullanan mallar, ATA Sözleşmesi hükümleri uyarınca, nakliye şirketlerinin (ATA Sisteminin bir üyesi, ATA sisteminin bir üyesi olan ülke üzerinden geçiş için kullanılır) kullanmadan, hızlı ve kolay bir şekilde sınırı geçmektedir. Belirli kurallara ve koşullara saygı duyması gereken zaman:

a. Bir ATA karnesiyle ihraç edilen / ithal edilen tüm mallar, ihraç edildikleri / ithal edildiği (tamamen satış, kiralama, ticari bakım, işleme, onarım, araç trafiği, endüstriyel ambalajlama veya üretim amaçlı değil) koşullarında tamamen yeniden ihraç edilmeli / ithal edilmelidir. , inşaat, doğal kaynakların ticari kullanımı, vb.).

b. Bir ATA karnesi tarafından ihraç edilen / ithal edilen tüm mallar, ihracat / ithalat ve yeniden ihracat / ithalat sırasında kolayca tanınabilir olmalıdır

c. Mallara dahil edilen tüm değerler, mutlaka söz konusu ülkedeki gerçek ticari değeri temsil eder.

d. Tüm taşıyıcılar, ziyaret / transit ülkelere gitmek için ayrılan ülkenin / ülkelerin ulusal yasalarına ve düzenlemelerine uymak zorundadır.

e. Karnenin kapsamına giren tüm mallar, gümrük kontrolüne ve ne zaman Sırp Ticaret Odası tarafından kontrol edildiğine tabidir. f. Sırp Ticaret Odası tarafından belirlenen ATA Karnesi’nin geçerlilik süresi, Sözleşme’nin öngördüğü son tarihe göre veya yayım tarihinden itibaren 12 aya kadardır. Bununla birlikte, ATA zincirindeki Üye Devletlerin gümrük idareleri, ilgili Sözleşmeler uyarınca kendi ulusal mevzuatlarına uygun olarak daha kısa bir süre belirleyebilir.

ATA KARNESİ Ülkeleri

Ata Karnesi sistemine tabii olan Ülkelerin listesi. Ata Karnesine taraf ülkelerin listesi ve detayları.

– Cezayir – Danimarka – İsveç
– Andorra – Estonya – İsviçre
– Avustralya – Finlandiya – Tayland
– Avusturya – Fransa – Tunus
– Belçika – Cebelitarık – Türkiye
– Belarus – Yunanistan – Ukrayna
– Bulgaristan – Hollanda – Birleşik Krallık.
– Karadağ – Hong Kong
– Çek Cumhuriyeti – Hırvatistan
– Şili – Hindistan
– İrlanda – Fas
– Ada – Mauritius
– İtalya – Moğolistan
– İsrail – Almanya
– Japonya – Norveç
– Güney Afrika – Yeni Zelanda
– Kanada – Fildişi Sahili
– Çin – Pakistan
– Kıbrıs – Polonya
– Kore – Portekiz
– Letonya – Romanya
– Lübnan – Rusya
– Litvanya – ABD
– Lüksemburg – Senegal
– Macaristan – Singapur
– Makedonya – Slovakya
– Malezya – Slovenya
– Malta – Sırbistan
– Sri Lanka – İspanya

Ata Karnesi Hangi Ürünler İçin Kullanılır?

ATA Karnesi, ticari örnekler, profesyonel ve bilimsel ekipman, fuar sergileri, sergi ürünleri, vb. Dahil, kişisel veya profesyonel kullanım için tüm ürünler için kullanılır. Antikalar, makineler, makine aletleri, catering ekipmanları, ayakkabılar, oyuncaklar, bilgisayarlar, ofis ekipmanları transformatörler, jeneratörler, elektrik / elektronik ve bilimsel ekipman, cerrahi ve dişçilik ekipmanları, mücevher ve değerli metaller / taşlar, müzikal sütunlar, görsel-işitsel donanım, fotoğraf ekipmanları ve filmin, lazerlerin, müzik aletlerinin ve panellerin çekimi için aksesuar, teşhir malzemeleri, uçaklar, filmler, motorlu taşıtlar ve donanımlar, ısıtma ve aydınlatma ekipmanı, makineler, mobilya, seramik, resim ve diğer sanat eserleri, şemsiyeler, yarış atları, valizler, tiyatro efektleri ve sahne malzemeleri, konser ve müzik aletleri,deri ve spor malzemeleri, giysiler, yatlar ve tekneler, fuar standları vb. Her konunun sayısı veya miktarı, ithalat amacına uygun olarak makul olmalıdır.

Geçici olarak ithal edilen mallar şunları yapmamalıdır:

a. Ödünç alınmak veya herhangi bir şekilde borç almak veya finansal ücret almak için kullanılan,
b. Belirli bir olayın gerçekleştiği yerden taşınılabilir.

ATA karnesi, özel amaçlı mağazalarda veya işyerlerinde yabancı mal satışı için düzenlenen sergiler için düzenlenemez.