CMR Nedir?

29.10.2020
CMR Nedir?

CMR Nedir? CMR Konvansiyonuna taraf olan ülkelerin kara taşıtları taraf ülkelere ürün sevkiyatında kullanılan taşıma senedi olarak adlandırılır.  Araçlarında uluslararası karayolu ile taşınan mallar için standart taşıma sözleşmesi olarak bilinir. CMR, “Sözleşmenin nispi ve uluslararası nakliyesi”.

Nerede Kullanır? Karayolu taşımacılığında CMR Konvansiyonuna üye Ülkelerin gümrüklerinde, Varış teslimat noktalarında, Güzergahı üzerindeki Gümrük Kapılarında CMR Taşıma Belgesi kullanılır. Akreditifli Yüklerde TIR veya araca kopya cmr verilir. Orijinal CMR Belgeleri akreditifli yüklemelerde bankalar aracılığı ile alıcıya ulaştırılır.

CMR’nin Kullanıldığı Sektör: Uluslararası Nakliyat
CMR Neyi İfade Eder: Yükleme Yeri, Yükleme Firması (İhracatçı), Varış Yeri, Mal miktarı, tonajı, yükleme tarihi gibi bilgilerin yer aldığı belgedir. Aynı zamanda teslimat sırasında ürünlerin sağlam veya hasarlı şekilde teslim alınma notunun düşüldüğü resmi nitelikte olan belgedir.

CMR nedir?

CMR, bireysel işletmelerin şart ve koşullarının yerine geçen standart bir taşıma ve sorumluluk koşulları setine sahip bir konsinye notudur . CMR notu, taşıyıcının (yani karayolu taşımacılığı şirketi) malları aldığını ve tüccar ile taşıyıcı arasında bir taşıma sözleşmesinin bulunduğunu onaylar. Bir konşimentodan farklı olarak, bazı devletler böyle görse de, bir CMR notu bir unvan veya beyan belgesi değildir. Bir CMR notu, bazı sigortalar dahil olmasına rağmen, mal sahibine ve / veya mal sahibine veya mallarına sahip olma hakkına sahip değildir.

CMR notu nasıl doldurulur

CMR notunu kendiniz doldurabilir ya da bir nakliye firmasına gönderebilir veya taşıyıcı bunu sizin için yapabilir. Ancak, CMR notu içeriğinin doğruluğundan siz sorumlusunuz.

CMR notunda yer alması gereken bilgiler :

  • CMR notunun tamamlandığı tarih ve yer
  • Gönderenin, taşıyıcının ve alıcının adı ve adresi (malların gittiği kişi)
  • Malların tanımı ve paketleme yöntemleri – bu hem gönderici hem de alıcı için kabul edilebilir olmalıdır (ancak güvenlik nedeniyle, taşıyıcının her zaman değerli malları tanımlamasını istemezsiniz)
  • Malların ağırlığı
  • Gümrük vergileri veya taşıma ücretleri gibi mallarla ilgili masraflar
  • Gümrük talimatları ve tehlikeli mal bilgileri gibi diğer formaliteler
  • Bu liste kapsamlı değil. Taşıyıcı teslim edilinceye kadar sevkıyatta meydana gelebilecek herhangi bir kayıp, hasar veya gecikmeden sorumluyken, satıcı, CMR notunda yer alan yanlış ayrıntılardan kaynaklanan taşıyıcının uğradığı her türlü zarar veya ziyandan sorumludur.

CMR Orijinal ve Kopya Sayısı

1 Orijinal + 1 Copy = Nakliyeci İçin Gerekli

1 Orijinal +1 Copy Gönderici (İhracatçı İçin Gereklidir)

1 Orijinal + 1 Copy Alıcıya Verilir.

Ekstra olarak CMR çoğaltılabilir. Tamamen göndericinin ve alıcının talebine bağlıdır.