Damper Nedir ve Kullanımı Nasıldır?

21.03.2021
Damper Nedir ve Kullanımı Nasıldır?

Damper Nedir ve Kullanımı Nasıldır?

Kelimenin anlamı olarak damper, darbe emiciler, titreşimi ve gürültüyü azaltmak için kullanılan elemanlardır. Bu, bir kamyonun gövdesini kaldırmak, kamyonun ve bagaj taşıyan ağır araçların ağırlığını dengelemek için kullanılan mekanizmayı ifade eder. Damperler ulaşım endüstrisinde yaygın olarak tanınmaktadır. Damperlerden bahsetmişken ilk akla gelen ağır yükler taşıyan bir kamyondur.

Türk yapı ve inşaat sektöründe daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle kum kapları ve ağır yapı malzemeleri için. Malzeme taşımaya uygun olduğu için tercih edilme sebebidir.

Damperler yalnızca kum ve diğer malzemelerin taşınması için uygundur, ancak artık çeşitli malzemelerin taşınması için çeşitlendirilmiştir. Bunlar, Japon inşaat endüstrisinin tercih ettiği standart damperli kamyonlardır. Bu alanda içbükey damperler, dev damperler, küvet damperleri ve kilit damperleri önerilir.

Araç içi damper: Bu tip yol yapımı ve hafriyat (toprak) yapımı için uygundur. Genişlik 2550 mm ve uzunluk 5000-6500 mm’dir.

İpucu: Kayalar ve taşlar gibi sert ve ağır nesneleri taşımak için uygun bir tip araçlardır. Genişliği 3600 mm, uzunluğu 8000 mm ile 8500 mm arasında değişmektedir.

Damper tipi: kum, çakıl, asfalt vb. Nakliyeye uygundur. Genişlik 2550 mm ve uzunluk 6700 mm ila 8000 mm uzunluğundadır.

Kaya Damperli Kamyon: Kayaları taşımak için kullanılan bir damperli kamyon türüdür. Genişlik 2550 mm ve uzunluk 6700 mm ila 8000 mm’dir.

Damper Kullanımı

Bu durum, bir kamyonun gövdesini kaldırmak ve ağırlığını kamyonlarda ve bagaj taşıyan ağır araçlarda dengelemek için kullanılan mekanizmayı ifade eder. Damperler ulaşım endüstrisinde yaygın olarak tanınmaktadır. Damper denilince ilk akla gelen ağır yükler taşıyan bir kamyondur.

Türk yapı ve inşaat sektöründe daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle vücut kısımlarını ve ağır yapı malzemelerini kumla örtün. Nakliyeye uygun olduğu için tercih sebebidir.

Daha önce sadece kum ve diğer malzemelerin taşınması için uygun olan damperler, çeşitli malzemeleri taşımak için çeşitlendirilmiştir. Bunlar, Japon inşaat endüstrisinin tercih ettiği standart damperli kamyonlardır. Bu alanda içbükey damperler, dev damperler, küvet damperleri ve kilitleme damperleri önerilir.