Dorse Nedir?

22.03.2021
Dorse Nedir?

Dorse Nedir?

Bir dorse, bir traktörün arkasındaki bir yük aracıdır. Treyler iki farklı varyasyonda kullanılmaktadır. Dorse ve römork aynı anlama gelmektedir. Treyler terimi, Amerika Birleşik Devletleri’nde treyler üreten firmanın Türk treylerinden ve marka isminden (Dorsey Trailer) gelmektedir.

Römorku çekiciye bağlayan nesnenin adı genellikle pim olarak adlandırılır. İğneler için gerçek endüstri adı Kingpin’dir. Römork pimleri, traktör tepsisine takılır ve römork ile birleştirilir. Pim kilidi kilitlenir ve araç hareket eder.

Römorklar: Araçsız bir kamyonun arkasında çekilen ve yük taşımacılığı için kullanılan lojistik araçlar ile karayolu taşımacılığında görülen ve duyulan benzeri taşıma araçlarına römork denir. Tamamen özel çözüm sunan treyler çeşitleri bulunmaktadır. Dorse sistemi için başka bir isim de römork olarak adlandırılır.

Dorse Türleri Nelerdir?

Sallar, eğimli pilot römorklar, jumbo römorklar, kamyon römorkları, frigo römorklar, alçak yataklar, havuz yarı römorkları, damperli yarı römorklar, silo tabanları.

Sal Dorse Türü Nedir?

Kesilmemiş ve kaplamasız dorse türlerine sal römorklar denir. Tipik olarak gabari dışı ve üstten yüklemeli ürünleri yüklemek için kullanılır.

Çadır Dorse Türü Nedir?

Çadır sistemi kullanılarak kuru yük taşımacılığı için kullanılan treyler çeşidine çadır dorse sistemi denir.

Lowbed Türü Nedir?

Ağır veya gabari dışı kargoyu taşımak için kullanılan römork tipine, aks sayısına bağlı olarak lowbed dorse denir.

Kamyon Dorse Römork Türü Nedir?

Traktörün önünde ve arkasında iki veya daha fazla yarı römork bulunan bir sisteme kamyon dorse denir.

Çekici Kamyon Dorsesi Türü Nedir?

Yolda römork çeken yüklü bir araca çekici denir. Bir römork takılıysa, buna traktör + römork kamyon denir.

Treyler Boyutları

Römorkları bir yerden diğerine taşımak için kullanılan araçlara çekici denir. Denizcilik endüstrisinde çekici taraf önemlidir. RORO gemilerini yüklemek için özel römork dorseler kullanılır.

  • Genişlik: 255 cm uzunluğu boyutunda olmalıdır.
  • Uzunluk: 420 ile 500 cm arasında değişmektedir.
  • Yükseklik: 280 cm uzunluğunda olmalıdır.

Standart treyler treylere takıldıktan sonra treyler ebadı 340 cm olacaktır. 13.60 römorklu kamyonun toplam uzunluğu 17 metredir. Çekiçin uzunluğu ve çekicin boyutları buna bağlıdır.