Hafriyat Kamyonu Nedir?

10.04.2021
Hafriyat Kamyonu Nedir?

Hafriyat Kamyonu Nedir?

Ağır yük taşımada kullanılan motorlu bir araç olan kamyonların birkaç türü vardır. Bu türlerden biri de hafriyat kamyonudur. Taşınacak olan eşyaların çeşitliliğinin çok fazla olması nedeniyle tasarlanan kamyon çeşitleri taşımacılık işlemleri için oldukça önemlidir. Bu yazımızda sizlere kamyon türlerinden biri olan hafriyat kamyonu nedir ve türleri nelerdir sorularını yanıtlayıp hangi işlerde kullandığı hakkında detaylı bilgi sunmaya çalışacağız.

İnşaat sektörü denilince akla ilk gelen araç elbette hafriyat kamyonudur. Kamyonlar inşaat sektöründe genel olarak hafriyat taşımaları işinde kullanılır ve hafriyat taşıyan kamyonlara da hafriyat kamyonu denilir. Hafriyat yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkan malzemelere denir. Bu malzemeleri gerekli yerlere taşımak içim kamyonlar gerekir.

Hafriyat Kamyon Türleri Nelerdir?

Hafriyat kamyon türleri dört gruba ayrılmıştır. Bunlar;

  1. Araç üstü damperli kamyonlar, inşaat alanlarında sık sık gördüğümüz bunun yanında yol yapım çalışmalarında yer alan hafriyat kamyonu türlerinden biridir. Damper uzunlukları 5-6 metre, genişlikleri 2,5 metre civarındadır.
  2. Dev damperli hafriyat kamyonları, adından da belliği olduğu en büyük hafriyat kamyon türüdür ve damper uzunlukları 8-9 metre, genişlikleri 3,5 metre civarıdır.
  3. Küvet tipi damperli hafriyat kamyonları, küçük ve taşıması zor olan parçalı hafriyatları taşımada kullanılan ve çok işe yarayan hafriyat kamyonudur.
  4. Kaya tipi damperli kamyonlar, Ağırlık ve dayanma bakımından en güçlü damperli hafriyat kamyonudur ve en ağır ve büyük kütleli hafriyatları taşımak için kullanılır.

Hafriyat Kamyonunun Hacmi Nasıl Belirlenir?

Hafriyat kamyonlarının kasa uzunluğu, derinliği ve genişliği ölçülerek hacmi öğrenilir. Ne kadar yük taşıyabileceği hangi tür yüklerde daha etkin şekilde kullanılacağı hacmine bağlı olarak belirlenir. Toprak kabarma hesabı da eklenerek ölçüldüğünde daha net bilgilere ulaşılır. Toprak kabarma nedir cevaplayalım hemen, doğal bölgesinden alınmış olan malzemenin kazılması sonucundaki hacminin, ilk durumundaki hacmine oranını belirten parametredir. Malzemenin hangi durumda olduğu ve özellikle ıslaklık veya kuruluğu bu parametreyi etkilemektedir. Bu nedenle hafriyat hacmi hesabı yapılırken, bu parametre göz ardı edilmemeli ve çok dikkat edilmelidir. Taşınacak malzemenin özelliğine bakarak hafriyat kamyon türü seçilmelidir.