K1 ve K2 Belgeleri Nelerdir?

27.03.2021
K1 ve K2 Belgeleri Nelerdir?

Taşıma Önemlidir; K1 ve K2 Belgeleri Nelerdir?

Kargonuzu araçla taşıyorsanız ve bunu ticari amaçla yapıyorsanız bazı yasal onay belgelerine ihtiyacınız olacaktır. Kayıt belgelerinde kamyon veya kamyonet olarak görünen ve ticari bagaj taşıyan tüm araçlar K sertifikası gerektirir. Bu belge aynı zamanda nakliye aracının maksimum ağırlığını da belirtir.

K1 belgesi alma şartlarını sağlayan tüm gerçek ve tüzel kişiler kargo taşıyabilir.

K1 Yetki Belgesinin ticaret siciline en az bir araç kayıtlıdır ve malları taşımak için kullanılan gerçek bir kişi tarafından başvurulmalıdır. Araç en az 35 ton ağırlığında ve araç sahibinin 10.000 TL işletme sermayesine sahip olması gerekiyor.

Kooperatifler ve işletmeler de K1 sertifikası için başvurabilirler. Benzer şekilde, ticari olarak kayıtlı ve tescilli, mal taşımak için kullanılan ve en az üç araca sahip bir tüzel kişi de bir K1 sertifikası almalıdır. Kargo dahil eşya taşımak için kullanılan üç aracın toplam ağırlığının en az 110 ton olması ve araca sahip olan tüzel kişinin 10.000 TL işletme sermayesine sahip olması gerekmektedir.

K1 ve K2 sertifikası almak için yaş sınırı yoktur. Detaylı özelliklere sahip uygun sınıftaki 20 yaşın altındaki araçlar ve geçerli bir ehliyet yeterli olacaktır.

K2 sertifikası alma koşulları, K1 sertifikası ile aynıdır. Tek fark, taşınan ticari kargonun araç sahibine ait olmasıdır. Vergi kaydı olan kamyon ve kamyonet sahipleri ve bu araçları iş için kullananlar da özel araçları için K2 sertifikası almalıdır.

Özel araç satın alıyorsanız veya vergi belgeniz yoksa herhangi bir belge göstermenize gerek yoktur. Bununla birlikte, bu araçlar alet kutuları, inşaat malzemeleri, bahçe malzemeleri ve daha pek çok yerde kullanılmaktadır. Ruhsatta minibüs olarak kayıtlı araçların K2 sertifikası almasına gerek yoktur.

K1 ve K2 Sertifikaları İçin Gerekli Belgeler

K1 ve K2 Onay Belgesi almak için gerekli belgeleri tamamlayanlar, Bölgesel Taşıma Otoritesi bulunmayan eyalet ve ilçelerde Bölgesel Taşıma Otoritesi ve Ticaret Odasına başvurabilir.

K sertifika başvuru formu ve araç kartı işlem başvuru formu (imza izni)

Ticaret sicilindeki son haberlerin aslı veya onaylı sureti (kuruluş beyanı, faaliyetler, sermaye ve temsilciler)

Nace faaliyet kodu belgesi (iş: karayolu taşımacılığı yönetmeliği veya şehirlerarası karayolu taşımacılığı kapsamında faaliyetler yürütmek)

Gözaltına alınan temsilci ve şahısların imzalarının sirkülasyonu (noter)

Sahip / hissedar ve yönetici kimlik numaraları (Yalnızca şirket ve kooperatif kurulları ve yöneticiler) kimlik kartı kopyası

Gayrimenkul sahiplerinin / ortaklarının ve savcılarının önceki mahkumiyetleri (yalnızca şirket ve kooperatif kurulları ve direktörleri)

Merkezin bulunduğu yerin sahibiyseniz, kiracı sözleşmesinin bir kopyası veya mülkiyet belgesi

Araç trafik ve tescil belgesi geçerli bir araç muayene adı ile kayıtlı araç örneği (ticari araçlar için)

Kayıtlı vergi dairesinden mükellef mektubu

Tonaj Limiti

K1 sertifikaları için tonaj limiti ve K2 sertifikaları için tonaj limiti aynıdır. Tonaj limitindeki fark, gerçek kişi ile K belgesine sahip firma arasındaki farktır.

Malların taşınması için K1 ve K2 sertifikalı gerçek kamyonlar ve kamyonetler, 35 tona kadar bagaj ağırlığında olabilir. K1 sertifikalı şirketler ve bunların kamyonları ve minibüsleri 110 tona kadar ağırlıktadır. Şehir içi ulaşımda kullanılan kamyonların K1 belgelerinde tonaj sınırı yoktur.

K1 ve K2 Sertifika Fiyatları 2018

K1 Sertifikası: Kamyon / Çekici / Kurtarıcı: 10.000 TL

Kamyonet için: 2.500 TL

K2 Sertifikası: Kamyon / Çekici / Kurtarıcı: 10.000 TL

Kamyonet için: 2.500 TL

Araç kart ücreti: 300 TL

K1 ve K2 Sertifikalarının Yenilenmesi

Tüm onay belgeleri 5 yıl geçerlidir. Ön kayıt, K1 ve K2 sertifika yenileme sürecine önemli faydalar sağlar. Yenileme süresi sona ermeden başvurursanız, onay ücretinde % 95 yenileme indirimi alırsınız. Yetkilendirme lisansı