Lojistik Kelimesi Nedir?

16.03.2021
Lojistik Kelimesi Nedir?

Lojistik nedir

Çoğu kişi lojistik hizmetinden yararlanmış olmasına rağmen açılımını bilmediğini fark ediyor. Bu nedenle lojistik nedir ve lojistik firma seçiminin önemi nedir belirtmek istedik. Lojistik firmaları kolay bir yaşam sağlamak adına müşterilerine daha fazla hizmet ve kalite sunabilmek için her geçen gün daha iyi hizmet sunuyor. Birçok kişi lojistik firmaları ile işlerini kolaylaştırıp ihtiyaçlarını uzmanların eline bırakarak huzurlu günler geçirebiliyor peki ama lojistik nedir? Lojistik; bir ürünü başlangıç noktasından istenilen noktaya ulaşıncaya dek en etkili ve uygun şekilde nasıl ulaşacağının planı yapıldıktan sonra depolanması, taşınması ve bu işlemler gerçekleşirken de müşterinin bilgilendirilmesi ve her türlü bilgi akışının sağlanmasına denir.

lojistik

Pazarlama konusunda işletme sahibi olanlar lojistik destek almadıkları sürece istenilen hizmeti verebilmesi ve diledikleri amaçlara ulaşmaları oldukça zordur. Sektörel bazda önemli bir sözcük olan lojistik Türk dil kurumuna göre geri hizmet olarak ele alınmaktadır. Ürünlerin farklı noktalara hatsız bir şekilde ve tam zamanında ulaşmaları için planlamalar yapılır ve işlem sırasında da müşteriye detaylı bilgi sunularak ürünün nerede ve be halde olduğu bildirilir. Lojistik firmaları müşterilerine iyi hizmet verebilmek adına işlerinin her aşamasına gösterdikleri özen nedeniyle her geçen gün daha büyüyorlar. Lojistik nedir sorusuna Türk dil kurumunun bize sunduğu bilgilerle açıklama yapmak gerekirse;

  • Yapılan geri hizmet ve geri hizmet ile ilgi olduğu belirtiliyor.
  • Bir diğer anlamı da “modern mantık” oluyor.
  • Son olarak da mal ve hizmetlerin belirtildiği şekilde sağlanmasına yönelik olarak tüm etkinliklerin yönetimi, planlaması ve örgütleme birimine lojistik deniliyor.

Lojistik hizmetini tercih edenlerin en çok üzerinde durduğu konular; doğru miktarda ürünün taşınması, doğru ürün olması, tam zamanında gerçekleşmesi ve belirtilen yer de olmasıdır. Bu nedenle lojistik firmaları da işlerinin aşamalarında gerçekleşen sapmaların en alt düzeyde olması, en doğru zaman ve yere taşınması ve bu işlemleri yaparken de müşterilerini doğru şekilde bilgilendirmeyi hedefliyor ve yapıyorlar. İş hayatında yüksek düzeylere ulaşmak isteyen firmalar lojistik hizmetinin öneminin büyüklüğü bildikleri için de firma seçimi yaparken çok titiz davranabiliyorlar.