Lojistikte Paketleme Nedir?

03.04.2021
Lojistikte Paketleme Nedir?

Lojistikte Paketleme Nedir?

Ürünlerin oluşabilecek her türlü darbeye, çarpmaya, kırılmaya ve kötü hava koşullarına karşı korunmaları amacıyla ürünlerin sarılması ve ambalajlanması işlemine paketleme adı verilir. Paketleme işleminde taşınan eşyalar önemli ölçüde korunarak taşınacakları yerlere hasarsız ve kusursuz bir şekilde taşınır. Alıcıya ulaşan ve pazarlama sektöründe kullanılan tüm ürünlerin paketlemesi olduğu gibi, lojistik sektöründe de paketleme işlemine ihtiyaç duyulur. Genellikle şehir içi nakliyat, evden eve taşımacılık, ofis ve yük taşıma gibi durumlarda ihtiyaç duyulan bu hizmetten taşınan birçok kişi yararlanmak ister. Paketlemenin yapılmadığı durumlarda malzeme ve eşyaların sağlam kalması ve darbe almadan yerlerine ulaşması oldukça zordur. Bundan dolayı paketleme yapılması gerekir.

Lojistikte Paketleme Yapılırken Ne Tür Ambalajlar Kullanılır?

Paketlemenin düzgün bir şekilde yapılması, taşınan ve depolanan eşyaların yerlerine daha sağlam ulaşabilmesi açısından oldukça önemlidir. Düzgün bir paketleme ancak kaliteli ve sağlam ekipmanlar kullanılarak yapılır. Eşyaların ve paketlenen ürünlerin, küçük ve büyüklüğüne göre doğru malzeme kullanılması gerekir. Koliler, paketlemelerde her zaman ilk sırada yer alan ürünlerdendir. Birçok malzemeyi ve eşyayı muhafaza eden bu ürünler taşımada ve lojistikte sıklıkla kullanılır. Kolilerle birlikte kullanılan koli bantları da önemli paketleme ekipmanları arasında yer alır. Bir diğer malzeme olan jelatinler ve naylonlar nakliyat ürünlerinin sarılması ve çizilmelere karşı korunması için gereklidir. Naylonlar genellikle patpat naylonlardan seçilir.

Paketlemeye Hangi Zamanlarda İhtiyaç Duyulur?

İthalat ve ihracatı gerçekleşen ürünler, şehir içi ve şehir dışı taşımacılığı yapılan ürünler ve tekstil ve sanayi ürünleri lojistikte paketlemenin en çok ihtiyaç duyulduğu ürünlerdir. Yağmur, kar ve tüm olumsuz hava koşullarında taşınan ürünler bu işlem sayesinde korunur. Paketleme hizmetini sunan lojistik firma, A kalite ürünleri kullanmaktan kaçınmamalı ve paketlemede her zaman sağlam ürünleri tercih etmelidir. Aksi olduğu durumlarda taşınan eşyalar en ufak bir durumda zarar görebilir ve daha da maliyetli olur. Her bir ürüne kullanılan paketleme ürünü farklıdır ve ağır olan eşyalar için daha sağlam bir paketlemenin yapılması şarttır. Kasalar, ağır olan eşyaların taşınması ve depolaması için kullanılan bir diğer lojistik paketleme ürünleridir.