Lübnan’a Karayolu Nakliye

Lübnan Nakliye

Ortadoğu’nun önemli limanlarından birine sahip olan Lübnan ülkesine Frigofik ve tenteli TIR araçlarımızla parsiyel ve komple taşımacılık hizmeti sunuyoruz. Türkiye’de bulunan ihracatçı firmaların, ihracat ürünlerine uygun taşıma araçlarını kullanarak yıllardır Lübnan Nakliyehizmeti gerçekleştirmekteyiz.

FXNAK Lojistik Lübnan Taşımacılık

Fxnak, Suriye iç savaşından bu yana Mersin’in Taşucu Limanından her hafta düzenli olarak araçlarını Lübnan Ülkesine sevk etmektedir. Türkiye’nin tüm illerinden ihracat yüklemesi yapan araçlarımız uygun transit sürelerde Lübnan’a varış yapmaktadır. Araçlarımız Frigofik (Termoking ), Tenteli TIR ‘dır.

Lübnan İthalat Taşımalarımız

Lübnan’nın tüm bölgelerinden 3. ülkelere veya Türkiye’ye transit, ithalat taşımaları yapmaktayız. İthalat taşımalarında araçlarımız Lübnan Trablus Limanına giriş yapmadan önce sevk edilecek ürünleri araca uygun şekilde gönderici yükleme yapar, Tripoli ( Trablus Limanı ) gümrükleme işlemini alıcının gümrük komisyoncusu tamamlar araç Türkiye veya 3. ülkeye sevk edilir. Araç RORO gemisine yüklemesinden sonra Taşucu / Mersin limanına gelir. Gümrük işlemleri Taşucu Limanda veya sevk gümrüğüne gönderilir. Sevk gümrüğünde gereken işlemler tamamlandıktan sonra sevkiyat başarılı şekilde tamamlanmış olur.

Lübnan’a En Çok İhrac Edilen Ürünler Hangi Şehirler’den Yüklenir?

Lübnan‘a Gaziantep Şehrinden halı, plastik malzeme, bakliyat, orman ürünleri, makine, şekerleme, bisküvi, çikolata ihracat edilir. İstanbul’dan genelde iş makineleri, makine ve inşaat malzemeleri ihracat edilirken, Ankara’da ise genelde büyük projelerin yer aldığı ürünlerin elektrik aksamları, elektrik direği ihrac edildiğine rastlarız. Konya şehrinden şekerleme, zirai aletler, çikolata frigo araçlarıyla ihrac edilir. Bursa’da ise asfalt ekipmanları ve makineleri, mobilya (İnegöl) Kayseri şehrinde yine Mobilya ürünü ihracat edilirken, diğer bir ürün dalı olan mutfak ekipmanları ve elektrikli fırın ihrac edilmektedir. Hatay’da ise mobilya ve sehpaları, baraj boruları, narenciye ihrac edilir. Mersin’den 3. ülkeden gelen bakliyat ürünleri yurtdışına dış ticaret yapılmaktadır. Antalya’dan yaş sebze ve meyve Lübnan‘a ihrac edilir. Kestane, havuç, kuru incir, kayısı meyve ve sebze türleri Aydın, Malatya, Konya ve Mersin’den ihrac edilmektedir.

Lübnan Nakliye’de Türkiye için Gerekli Evraklar

Türkçe Fatura ( Türkiye’de Kullanılır )

Çeki Listesi ( Türk Gümrüklerinde Kullanılır )

İhracat Beyannamesi ( Türk Çıkış Gümrüğü İçin Kullanılır )

Lübnan Nakliye Evrakları

  • Invoice
  • Packing List
  • Menşe Şahadetnamesi
  • Sağlık Sertifikası (Gıda ve Geçerli Ürünler içindir )
  • Analiz Raporu ( Gıda ve Geçerli Ürün için )
  • Özel izne tabii ürünlerde gerekli belgeler alınır

Lübnan Nakliye ‘de Kullanılan Araç Tipleri

Lowbed: Proje ve ağır nakliyat taşımalarında kullanılır. Genelde Okul, Baraj, Hava Limanı, Boru hatları, Köprü gibi projelerin taşıma işlemlerinde iş makinesi ve projeye ait olan ürünleri taşır.

Tenteli Araç: Lowbed ve frigo taşıma sınıfına girmeyen belli ölçü ve tonajda yükleri Lübnan‘a nakliye eder. Genelde gıda maddeleri, makine, halı, mobilya, fırın, bisküvi, erimeyen çikolata ve şekerleme gibi ürünleri taşır.

Frigofik ( Termokin Araçlar ): Bu araçlar ağırlıklı olarak soğutucu özelliğine haiz olan ürünlerde kullanılır. Bu ürünler genelde gıda maddeleri, hafif imcolu yüklerdir.

Lübnan’a İhracat Nasıl Yapılır ?

Türkiye’nin ihraç edilebilir ürünler listesinde yer alan ürünleri Lübnan ülkesine ihraç edebilirsiniz. Lübnan ‘a ihracat için bir müşteri talepte bulundu ihracatı nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz ? Bu noktada sizin veya kurumunuzun yapması gereken bir gümrük müşaviri ile iletişime geçmektir. Gümrük Müşaviri ihraç edeceğiniz ürüne göre sizi yönlendirecek ve bilgilendirecektir. Genel olarak Lübnan ‘ ihracat şu şekilde yapılır: Ticaret Odası ve ilgi İhracat Birliğine üye olmanız gerekir. Üye olma işlemleriniz gerçekleştikten sonra Gümrük ile ilgili prosedürleri tamamlarsınız. Borsa’ya tabii ürünlerde ise ürünün ait olduğu Ticaret Borsa’sına kaydınızın olması gerekir. Kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra Lübnan’a ihracat yapabilirsiniz.

Lübnan Nakliye’de Güzergah ve Transit Süre nasıldır?

Güzergah: Yükleme yeri – bağlı bulunduğunuz gümrükte gereken işlemler tamamlanır – Taşucu / Mersin RORO Gemisi – Trablus ( Tripoli ) / Lübnan araçlardan gemiden iner – Gümrük işlemleri tamamlanır – Teslim Adresine boşaltma yapılır.

Transit Süre: İlgili Gemi Servisine göre değişmektedir. Genelde 3 veya 5 günde teslimat gerçekleşir.