Nakliye Şirketi Nasıl Kurulur?

06.11.2020
Nakliye Şirketi Nasıl Kurulur?

Lojistik sektöründe faaliyet göstermek istiyorsunuz. Nakliye firması nasıl kurulur? Prosedürler hakkında bilgi arıyorsanız nakliye şirketi nasıl kurulur? merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Nakiye Şirketi Nasıl kurulur? Hakkında bilgiler: Tır, kamyon, kamyonet, panelvan, konteyner taşımacılığı, havayolu, demiryolu, forwarder işi yapmak isteyebilirsiniz. Bu işleri yapmak için ilk önce yetki belgesi sahibi olmanız gerekmektedir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yetki belgesi almalısınız. İlk önce kurulacak olan nakliye şirketinin ana faaliyet konusuna ve işin büyüklüğüne göre şirketi kurmanız ve planlama yapmanız gerekir. Uluslararası Nakliyat faaliyeti gösteren bir firmadan, yurtiçi taşıma yapan firmanın kuruluş işlemleri şirket bazında düşünüldüğünde aynı olsa da faaliyet konuları farklıdır. İlk önce vergi dairesinden, noterden, ticaret ve sanayi odası kaydı v.s. işlemler için Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir ile anlaşmanız gerekmektedir. Anlaştıktan sonra vekalet işlemlerini tamamlarsınız. Kurulacak nakliye şirketinin türüne göre işlemleri yapmalısınız.

Nakliye Şirketi Türleri

Şahıs Firması: Tek kişi tarafından kurulur. İmza yetkilisi tek kişidir.

Kolektif şirket, Türk Ticaret Kanununa göre Kolektif Şirket “Ticari bir işletmeyi, bir ticaret unvanı altında işletmek amacıyla gercek kişiler arasında kurulan ve ortakların hiçbirinin sorumluluğu şirket alacaklarına karşı sınırlanmamış olan şirkettir. Pek yaygın olmayan bir şirket türüdür.

Adi Komandit Şirket: Ticari bir işletmeyi bir ticaret unvanı altında işletmek amacıyla kurulan, şirket alacaklılarına karşı ortaklardan bir veya birkaçının sorumluluğu sınırlandırılmamış ve diğer ortak veya ortakların sorumluluğu belirli bir sermaye ile sınırlandırılmış olan şirket komandit şirkettir.

Limited Şirket: Yaygın olarak nakliye şirketlerinin orta ölçeklileri LTD. ŞTİ. firması kuruluşu yapar. Borsaya açılamaz. İmza yetkilisi ortaklar ve müdürler olabilir.

Anonim Şirket: Borsaya açılabilir. Büyük nakliye şirketlerinin tercih ettiği kuruluş türleri arasındadır.