Navlun Nedir? Nasıl Hesaplanır?

30.03.2021
Navlun Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Navlun Ne Anlama Geliyor?

Kargo taşımak isteyen taşıyıcılar ve firmalar tarafından sıklıkla kullanılan navlun, aslında deniz taşımacılığı için kullanılan bir terim olmaktadır. Malların bir ülkeden diğerine deniz yoluyla taşınması için ödenen ücrete navlun denir.

Ancak bu konsept artık sadece deniz taşımacılığında değil, kara ve hava taşımacılığında da kullanılmaktadır. Yurtiçi navluna ek olarak, yurtdışı navlun için ödenen ücretleri de tanımlar. Geniş bir  terim olan navlun, günümüz ulaşım endüstrisinin bel kemiğidir ve elbette küçük işletme yöneticilerinin ve taşımacılık sürücülerinin günlük yaşamlarında sıklıkla kullanımı yapılmaktadır.

Navlun Destek ve Navlun Teşvikleri Nelerdir?

Ekonomik kalkınmayı hızlandırmak için iş hayatını seferber etmek isteyen ilgili bakanlıklar ve kurumlar, her yıl revize edilmiş şartlar altında çeşitli navlun yardımı ve teşvikler sunmaktadır. İthalatı, ihracatı, yurtiçi endüstriyel ve ticari ulaşımı hızlandırmaya yönelik bu teşvikler, hem karayolu hem de deniz ve hava taşımacılığı için sağlanmaktadır.

Navlun Fatura Türleri ve Fatura Örnekleri

Kargoyu taşımak isteyen bir firma navlun sistemini kargoya öderse konşimento düzenlenecek ve faturaya “hazırlanmış kargo” ibaresi eklenmesi sağlanacaktır. Bu nedenle navlun sistemi, sevk edilecek malın yüklenmiş olmasını, teslim alındığını ve navlun borcundan muaf olduğunu kanıtlar.

Faturalar ayrıca denizcilik sektörünün türüne ve kapsamına da bağlı olmaktadır. Ulusal ve uluslararası faturalar çeşitli şekillerde düzenlenir.

Onay Görülmüş Navlun Faturası

Bu navlun türü, “konsolosluk navlunu” olarak da bilinir. Bunun nedeni, ithalat sırasında Gümrüklere ibraz edilen orijinal faturanın ithalatçı ülkenin konsolosluğu tarafından onaylanması gerektiğidir.

Yurtiçi Navlun Faturası

Gümrük beyanname belgenize ekli yerel KDV iadesi talebini tamamlamalı ve aşağıdaki bilgileri eklemelisiniz:

  • İhracatçının adı, unvanı, adresi eklenmeli
  • Faturanın düzenlendiği numara ve tarih eklenmeli
  • Ürün Türk menşeli olmaktadır
  • Brüt mal ağırlığı
  • Nakliye ve ödeme yöntemleri
  • Ara banka adı ve muhabir banka adı

Navlun Sözleşme Sistemi Nedir?

Taşıma sözleşmesi, alıcının ve gönderenin yükümlülüklerini belirler ve haklarını korumak için imzalama yapılmaktadır. Karayolu taşıyıcı sistemi, karayolu taşıyıcısını yüklemeye hazır olması gerekmektedir. Karşılığında bir ücret, bir ücret alır. Ücretler taraflarca belirlenmek üzere karar verilir. Gönderen navlun bedelini ödemekle yükümlü olmaktadır. Bazı durumlarda, malların alıcısı konşimentoda belirtilen navlun bedelini ödeyebilir. Kargo teslim alınmazsa, taşıyıcı kargoyu saklama hakkını saklı tutar.

Navlun Bedeli ve Ücretlerin Hesaplanması

Taşıma yollarının çeşitliliği nedeniyle taşınacak navlunu yoğunlaştırmak mümkün olmaktadır. Örnek olarak meyve sebze gibi gıda ürünleri yaz ve sonbahar mevsimlerinde sık sık sevk edilmektedir. Alternatif olarak, İstanbul ile Ankara güzergahı diğer güzergahlara göre farklı mesafelere ve yol koşullarına sahip olmaktadır. Bu tür değişkenler ücretler üzerinde yakın bir etkiye sahip olmaktadır. Ayrıca teslimattan sonra taşınacak başka kargo yoksa navlun ücretine yansıtılacaktır. Kısacası, birçok değişken, uygun fiyatlarla ücret sahiplerini ve sürücüleri tercih etmelidir.