Sigortalı Taşıma Ve Nakliyat Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

19.03.2021
Sigortalı Taşıma Ve Nakliyat Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sigortalı Taşımacılık Nedir?

Herhangi bir yük ve eşya taşımacılığı yapan firmaların, müşterilerinin yüklerini güvence altına almalarını sağlayan siteme sigortalı taşımacılık denilmektedir. Bu yüklerin şehir içi ya da şehirlerarası taşınmasının herhangi bir önemi bulunmamaktadır. Kişilerin eşyaları böylece karşılaşılacak olumsuzluklardan korunmaktadır. Taşıma sırasında olabilecek bütün zararlar sigorta şirketince karşılanacaktır. Taşımacılık sigortası farklı sigorta şirketleri tarafından yapılmaktadır. O yüzden çalışmış olduğunuz nakliyat firmasının güvenilir ve kurumsal olması oldukça önemlidir.

Taşımacılık işleminin yapılmasında karar verdiğiniz nakliyat şirketinden bütün eşyalarınızın sigortalanmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle bir yerden farklı bir yere götürülen eşyalar ya da ürünler garanti altına alınmaktadır. Olumsuz hava şartları, zorlu yol şartları, yolda karşılaşılan kazalar ya da ani frenler sonucunda oluşan aksaklıklardan meydana gelen zararlardan müşteri mağdur olmamaktadır. Güvenli bir şekilde eşya taşımacılığı yapmak istiyorsanız sigortalı taşımacılığı tercih etmelisiniz.

Nakliyat Sigortası Nedir?

Kara, hava ya da deniz yolu ile bir yerden farklı bir yere götürülmesi gereken ürünlerin sigortalanarak taşınması işlemine nakliyat sigortası denilmektedir. Nakliyat sigortası yük ve eşya taşımacılığı yapan nakliye firmaları ya da lojistik firmaları tarafından farklı sigorta şirketlerine yaptırılmaktadır. Taşımacılık işleminde karşılaşılacak bütün sıkıntılı durumlara karşı böylelikle önlem alınmış olunur.

Taşınan ürünler ev ya da ofis eşyası türünde olduğu gibi; kıymetli madenlerin taşınmasında da nakliyat sigortası yapılmaktadır. Altın, gümüş, mücevher gibi değerli ürünler yolda oluşabilecek kaza, gasp ya da soygunlara karşı önlemleri de böylelikle alınmış olur. Yaşanılan bütün olumsuz durumlarda mesuliyet sigorta şirketine aittir. Kişiler eşya ve ürünlerini garanti altına almak istiyorsa nakliyat sigortası yaptırarak nelerin sigorta kapsamında olduğunu maddelemeleri gerekir.

Sigortalı eşya taşımacılığında 3 teminat poliçesi bulunmaktadır.

  1. Tam Ziya: Taşınacak olan yük araçtayken zarar gördüğünde devreye giren bir sigorta şeklidir.
  2. Dar Teminat: Yük taşıyan aracın karşılaştığı olumsuzluklarda devreye giren bir sigorta şeklidir. Kaza, devrilme, yangın gibi. Olumsuz hava şartlarından ya da tedbirsizlikten dolayı ıslanan ya da çalınan ürünler teminat dışındadır.
  3. Geniş Teminat: Taşınacak yükler araca yüklendikten sonra başlayarak gidilecek yete varıncaya kadar tüm tehlikeleri ve olumsuzlukları kapsayan bir sigorta şeklidir. Yükleme ve boşaltma sırasındaki olumsuzluklar da buna dahil olmaktadır.