SRC Ehliyet Sertifikası Nedir?

24.03.2021
SRC Ehliyet Sertifikası Nedir?

SRC Belgesi Nedir?

Kargo ve yolcu taşımacılığı güvenliği ve sürücü becerileri, hem yolcular hem de kargo sahipleri için büyük ilgi görmektedir.

Yolda güvenli ulaşım standartlarının oluşturulması için yerli ve yabancı sürücülerin çeşitli belgelerine ihtiyaç vardır. Sürücü ehliyetleri, mesleki nitelikler, SRC sertifikaları ve psikoteknik raporlar, karayolu ve taşımacılık sektörünü daha da güvenli hale getirir. Bu belgelerden herhangi birinin eksik olması halinde ceza davası açılacaktır.

SRC sertifikası, kamyonet, kamyonet, minibüs, otobüs, çekici, tren ve kayıtlı taşıyıcılar gibi ticari araçlarda kargo taşıyan tüm sürücü ve yolcuların taşınmasını gerektiren bir taşımacılık sektörü standardıdır. 2007 yılından bu yana, tüm sürücülerin SRC kullanmasını ve Türk ticari karayolu taşımacılığını onaylamasını gerektiren uluslararası kabul görmüş profesyonel niteliklerin kullanılması durumudur.

SRC Sertifikasının Türleri Nelerdir?

SRC sertifikaları ayrıca taşınan yükün türüne ve seyahat rotasına da bağlıdır.

SRC1: Uluslararası yolcu taşımacılığı

SRC2: Yurtiçi yolcu taşımacılığı

SRC3: Uluslararası Yük Taşımacılığı

SRC4: Yurtiçi yük taşımacılığı

SRC5: ​​Tehlikeli malların taşınması

SRC4 Sertifikası Nedir?

Ülkede kargo taşıyan sürücü ve araçların kanunen gerekli olan SRC4 sertifikasını almaları gerekmektedir. Bu nedenle sürücülerin 63 yaşın altında olması ve kullandıkları ticari araca uygun ehliyete sahip olmaları gerekmektedir. Uluslararası olarak geçerli bir SRC2 sertifikasına sahip bir sürücünün de bir SRC4 sertifikasına sahip olduğu kabul edilir.

SRC Ehliyet Sertifikasını Nasıl Alırım? Kullanım Koşulları ve Ayrıntılar

Güvenli taşımacılık sektörü için SRC sertifika türlerinin alınma koşullarını, nerede ve nasıl uygulanabileceğini detaylı olarak inceledik.

Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilen SRC sertifikası almak isteyen sürücüler, SRC sertifikalı eğitim veren onaylı bir kursta 36 saat ulusal ve 41 saat uluslararası taşımacılık eğitimini tamamlayacak. SRC 1-2-3-4 sertifikasını kullanan adaylar, çeşitli kursların sonunda 50 soruluk bir sınava gireceklerdir.

Uluslararası SRC belgeleri yerel belgeler içindir. SRC1 sertifikasına sahip sürücülerin bir SRC3 sertifikası vardır. SRC2 sertifikasına sahip sürücülerin de bir SRC4 sertifikasına sahip olduğu kabul edilir.

Tehlikeli madde taşımacılığının özel ve kritik durumları nedeniyle SRC5 sertifikasyonu için SRC3 ve SRC4 sertifikaları gerekmektedir.

Sürücünün 25 Şubat 2003 tarihinden önce geçerli bir sürücü belgesi varsa, SRC sertifikası almak için sınava girmesine gerek yoktur.

SRC Sertifikasyonu İçin Gerekli Belgeler

Diploma örneği

Kimlik kopyası

Ehliyet fotokopisi (ehliyet)

4 adet vesikalık fotoğraf

SRC Ehliyeti Olmadan Araç Kullanmanın Cezası Nedir?

Ticari araç sürücülerinin profesyonel becerilerini kanıtlayan SRC sertifikası pikaplar, kamyonlar, patlamalar, patlamalar, otobüsler, çekiciler ve daha fazlası için kullanılabilir. Arabada da kullanılabilir. Ticari araçla yük ve yük taşımacılığı zorunludur.

SRC belgesi olmayan sürücülere 250 TL, araç sahiplerine 5.000 TL para cezası verilecek.

SRC belgesi olmayan sürücülere uygulanan para cezalarının yanı sıra nakliye araç memurları tarafından araç bağlanmaktadır.

SRC sertifikası olmayan araçlar sigorta şirketi tarafından tanınmayacaktır. SRC sertifikası olmayan bir sürücü trafik kazasına karışırsa, sigorta hasarı ödemesi yapılmamaktadır.