Takograf Nedir, Dijital Takograf Nedir?

05.12.2019

Takograf Nedir

Dijital takograf, eşyalara ve binek araçlara takılan radyo boyutunda bir cihazdır. Takograf, sürüş mesafesi, hız, sürüş süresi ve sürücünün etkinliği gibi çeşitli sürücü ve araç verilerini dijital olarak kaydeder. Veriler araç ünitesi hafızasına ve sürücü kartlarına kaydedilir. Avrupa’nın önde gelen takograf markaları VDO (Siemens), Stoneridge, Intellic ve Actia’dır.

Tabiri caiz ise Takograf bir nevi ticari araçların kara kutusudur. 3.500 KG ve daha üsttünde yükleme kapasitesine sahip araçların; kamyonet, kamyon, çekici tarzında 17 yolcu taşıma kapasitesine sahip ve daha yüksek sayıda yolcu taşıyan, minibüs, otobüs tarzında yolcu taşımacılığı yapan araçlarda kullanılması zorunlu normal ve dijital takograf  kullanmak zorundadır. Ticari araçların gün içerisinde hareketlerini takip eden, kullanım sürelerini gösteren, aracın kaç km yaptığını, hız sınırları ile ilgili yol bilgilerini gösterir.  Araçları kullanan şoförlerin özellikle istirahat zamanları çok önemlidir. Dikkat dağınıklığına neden olmaması ve uykulu araç kullanılmasını engellemek için takograf verileri önem taşımaktadır. Şoförler kendi can güvenliğini ve trafikteki canlıların can güvenliğini dikkatte almadan bilinçsizce takografı aşmakta, hatta takmamaktadır. Bu hareket tamamen insanların hayatını hiçe saymaktadır. Trafikte Can ve mal güvenliğini her zaman dikkatte alarak şoförler araç kullanmalıdır. Kurallar dışına çıkan şoför ve firmaların karayollarına göre cezai işlem uygulanması gerekir. Bu cezai yaptırımı yol güvenliğini sağlayan güvenlik birimleri gerçekleştirir.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın uzun zamandır dijital takograf sistemine geçmeyi planlamaktaydı. Son olarak gelen bilgilere göre Ocak 2020 ‘den itibaren ticari araçlarda dijital takografa geçme zorunluluğun olduğu detay bilinmektedir. Dijital takofraf ile takograf üzerinde uygunan hilelerin önüne geçebilmek için gerçek verileri koruma altına almayı planlamaktadır. Kalibre değerleri sürekli kontrol altında tutularak trafikte can güvenliği üst seviyelere çıkarılmış olacaktır.

Takograf Kağıdı Nedir?

Takograf Kağıdı Nedir

Takograf nedir? Sorusuna yukarıda cevap vermiştik. Radyoya benzeyen cihaza takılan ve verilerin toplandığı kağıda takograf kağıdı denir. Ticari araçların genelinde bulunması zorunludur. Polis ve Jandarma Trafik, Ulaştırma kontrol noktalarında ticari araçların yol durumu, şoförün dinlenme zamanları, hız sınırlarını takograf kağıdında Trafik kontrol memurları görebilmektedir.

Takograf kağıdı üzerinde bulunan bilgileri ise şöyledir: Şoförün Adı ve Soyadı; çıkış noktası, güzergah ve varış bilgisi, çıkış saati, hız sınırları, dinlenme zamanlarının yer aldığını görebilirsiniz.

Dijital Takograf Nedir?

Ticari araç kullanan şoförlerin davranışları, araç verileri ve yol bilgilerini dijital ortamda kayıt altına alan kontrol cihazına Dijital Takograf denilir. Dijital Takografın diğer adı ise takometre olarak adlandırılır. Sürücüler arasında Takograf TAKO diye adlandırılmaktadır.