Tersine Lojistik Nedir?

12.03.2021
Tersine Lojistik Nedir?

Tersine Lojistik Nedir? Tersine Lojistik Ne Demek?

Lojistik sektörü ile ilgili terimlerin anlamlarını sizler için yayınlama devam ediyoruz. Lojistik nedir? sorusuna geçen konumuzda yanıt vermiştik. Tersine lojistik nedir? Tersine Lojistik: Üretilen ve son müşteriye ulaşan ürünlerin defolu, geçmiş tarihli, hasarlı olmasından dolayı geri dönüşüme girme işlemini gerçekleştiren faaliyetler bütününe tersine lojistik denilir. Toptancı, perakendeci, marketler zincirlerinin bölgesel veya ana depolarından geri iade şeklinde bu işlemler gerçekleşir. Fiziksel depolama, geri stok süreci başlamasıyla ve fiziksel dağıtım kanalları bu işlemlerde uygulanır.

Tersine Lojistik Ne Demek?

Üretilen ürünün katma değerini korumaya yönelik tüketiciden ve dağıtıcılardan, üretim noktasına kadar geri dönüşünü sağlamaya yönelik faaliyetlerin tümüne tersine lojistik denilmektedir. Üniversitenin ilgili bölümlerinde konu ile ilgili dersler anlatılmaktadır. Genelde öğrencilerin aklına takılan soruların başında tersine lojistik ne demek? sorusu gelmektedir. Yukarıda anlattığımız gibi üretim sürecinden son tüketiciye ulaşana kadar faaliyetlerin tam tersini düşünebilirsiniz. Nihai tüketici, toptancı, perakendeci, şube, acentelerden herhangi nedenle ürünlerin iade veya geri dönmek zorunda olduğu durumlarda kullanılmaktadır.

Faydaları Nelerdir?

Tersine lojistik maliyetli olsa da, doğaya, kaynak kullanımın azalması gibi faydalar sağlamaktadır.

  • Geri dönüşüm sürecinde çevre kirliliğinin önüne geçer.
  • Tekrar kullanılabilir hale getirilmesi kaynak kullanımını ve israfı önlemektedir.
  • Müşteri memnuniyetini yükseltir.

Türkiye’de geri dönüşüm lojistiğini kullanan işletmeler tekstil fabrikaları, marketler zinciri, toptancılar, elektronik mağazaları, otomotiv sektörü gibi alanlarda faaliyet gösteren firmalardır.

Tersine Lojistik Maliyetleri

Geri dönüşümde ürünlerin depolanması, nakliye eğer yurtdışından geliyor ise gümrük işlem masrafları oluşmaktadır. Tersine lojistik maliyetleri, normal lojistik faaliyetlerinden bazı zamanlarda yüksek olabilmektedir. Ürünlerin herhangi bir nedenle son noktalardan geri üretim sürecine veya imhaya girme durumunda süreçlerin tümünde maliyet kayıpları meydana gelir. Geri dönüşüm lojistiği maliyetleri üzerinde maliyetlerin en aza indirilmesi hususunda sağlam ambalajlama, depolama, nakliye süreçlerinin üretimden tüketiciye kadar iyice yönetilmesi gerekir. Aksine üretilen ürünlerin fire, hasar, üretim tarihi v.s. doğru şekilde nakliye süreçleri yönetilmezse tersine lojistik işlemine tabii tutulmak zorunda olabilir. İşletmeler için geri dönüşüm lojistiği genelde ek maliyet olarak görülmektedir.