Tır Nedir? Tır Ne Demek?

13.04.2021
Tır Nedir? Tır Ne Demek?

Tır Nedir? Tır Ne Demek?

Çevremizde gördüğümüz bazı araç ve nesnelerin adlarını bilmiyor olabiliriz ya da hangi amaçlar için kullanıldığı hakkında bilgi sahibi olmayabiliriz. Bunun bir önemi yok nasıl olsa teknoloji sayesinde birkaç tıklama ile bilgilere ulaşabiliyoruz. Bugün sizlere tır ne demek ve tır nedir sorularını açıklayıp farkında olmadığımız bir konu üzerine açıklık getirmeye çalışacağız. Öncelik olarak tır ne demek sorusunun cevabı ile başlayalım. Uluslararası ya da şehirlerarası yük taşıma konusunda kullanılan karayolu üzerinde yol alan ortalama 6 adet tekerleğe sahip uzun araçlara tır diyoruz. Peki, TIR kelimesinin aslında bir kısaltma olduğunu ve uçak, araba ya da kamyon gibi araç ismi olmadığını biliyor muydunuz? O zaman tır ne demek ya da tır nedir diye sorabilirsiniz.

TIR’ın asıl anlamı “Uluslararası Karayolu Taşımacılığı’dır ve açılımı Transports Internationaux Routiers’dır. Uzun ismi kullanılmadığı için de biz uzun nakliye aracı gördüğümüzde “TIR” diyoruz. TIR kelimesinin bir diğer anlamı da; 15 Ocak 1959 tarihinde imzalanan bir anlaşmadır ve bu anlaşma Uluslararası Nakliyat birliği tarafından Cenevre’de yapılmıştır. Bu anlaşma gereği uygulama olarak ülkelerin karayolu vasıtaları (bizim tır dediğimiz uzun kamyonları), eğer araçta yük varsa yükün cinsini, miktarını ve diğer özelliklerini belirten TIR karnesiyle birlikte aracın belirli yerlerine takacakları TIR plakaları taşırlar.

Tır Nedir?

Türkiye’de yarı römork ve çekiciden oluşan vasıtalara TIR deniliyor. Tırlar Uluslararası ticari konularda büyük önem arz ederken birçok firmanın işlerini kolaylaştırıp daha hızlı şekilde yapılmasını sağlıyorlar. Bir araca TIR denilmesi için aranan şey, TIR plakası taşıyan araçların sözleşmede belirtildiği gibi taşıdığı eşyayı koruyucu gerekli malzemeye sahip olması gerekir. Ülkemizde bir araca TIR plakası verilmesi için gerekli olan uygunluk belgesi ve kontrolü gümrük idarelerince yapılır. Bu araçların taşıdığı yüklerin vergileri için, olası kayıplara karşılık olarak Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Tırlar için kefil kuruluş olarak görev yaparlar. Uluslararası taşımacılıkta TIR karnesinde belirtilen yüküm gümrük kontrolü çıkış yapılan ülkede yapılır ve varış noktasına kadar geçilen gümrüklerde sadece harici kontroller yapılır.