Yük Taşımak İçin Almanız Gereken Belgeler

29.03.2021
Yük Taşımak İçin Almanız Gereken Belgeler

Yük Taşımak İçin Almanız Gereken Belgeler

Ticari amaçlı çalışan kamyon ve kamyonetlerin ve diğer araçların taşıma yapabilmeleri için alması gereken çeşitli belgeler vardır. Alınan bu belgeler neticesinde hem sürücüye hem araca hem de araç sahibine yük taşıyabilmek için bir izin niteliğindedir. Alınan bu belgeler neticesinde taşıma yapacak olan insanlar uygun yöntemler ile taşımacılık yaparak müşterilerine de kurumsal hizmet veriyor. Her araç ve iş için alınması gereken belgeler çoğunlukla aynı olsa da bazı noktalarda değişkenlik gösterilebiliyor. Kamyon ve kamyonet için temin edilmesi gereken belgeler arasında K yetki belgesi ve SRC belgesine sahip olması gerekiyor. SRC belgesi, psikoteknik raporuna sahip olan kişiler, şirketler demektir. Kişiler, bu belgeyi aldıktan sonra tüm yasal süreçler tamamlanmış ve güvenle yola çıkabilmeye hak kazanmıştır.

Araçların Temin Etmesi Gereken Yetki Belgesi

Tescil belgelerinde ve ruhsatlarda yük ve eşya taşımacılığı yapan kamyonet ve diğer araçların K Yetki Belgesi alması zorunludur. Bu belgeyi alan araçların ya da şirketlerin mutlaka bir vergi levhası olmalıdır. Eğer şirketler sadece kendi yüklerini taşıyacak ise; K2 Yetki Belgesi alabilirler. Ancak ticari amaçla şehir içi ve şehir dışı fark etmeksizin taşımacılık yapan araçlar ise K1 Yetki Belgesi alması gerekir. Bu belgeleri almak için başvurulması gereken nokta ise bağlı bulunduğu ilin Ulaştırma Bakanlığı Bölge Müdürlüğüdür.

K1 Yetki Belgesi İçin Belirlenen Ücretler

K1 Yetki Belgesi alabilmek için belirli bir tutarda ödeme yapmanız gerekir. Bu ödemeler şu şekildedir;

Kamyon ve çekici için 10.000 TL

Kamyonetler için 2.500 TL ödeme yaparak belgeyi alabilirsiniz.

K2 Yetki Belgesi İçin Belirlenen Ücretler

K2 Yetki belgesi alabilmek için yapacağınız ödemeler şu şekildedir;

Taşıt kartı ücreti için 300 TL

Kamyonet için 2500 TL

Kamyon ve çekici için 10.000 TL ödeme yapmanız halinde belgeyi almaya hak kazanırsınız.

Sürücülerin Yetki Belgeleri Hakkında Bilgi

2007 yılında yürürlüğe giren ve alınması zorunlu olan SRC Belgesi karayolu taşımacılığı ve ticari amaçla nakliyat hizmetleri veren tüm kişilerin alması bu belgeyi alması zorunlu hale getirilmiştir. Belgeyi aldığınız zaman bu belge uluslararası geçerliliğe de sahiptir. Aynı zamanda farklı taşımacılık işlemleri içinde, farklı çeşitleri bulunan bu belgelerin çeşitleri şu şekildedir;

Yük taşımacılığı yapacak olan kişilerin sadece yurtiçinde geçerli olacak SRC4 Belgesi alması gerekir.

Hem yurtiçi hem de uluslararası taşımacılık yapacak olan kişiler ise; SRC3 Belgesi alması gerekir. Bu belgeleri alabilmek için yaklaşık 41 saatlik bir eğitim görmeniz gerekiyor. Bu eğitim içinde SRC3 Belgesi için 920 TL, SRC4 belgesi içinde 756 TL ödenmesi gerekiyor. Psikoteknik raporu kişilerin araç kullanmaya ve yük taşımaya herhangi bir engel bulunmadığını gösteren bu raporu da almaları şarttır. Psikoteknik raporu ise; 175 TL’dir.

Yetki Belgelerinin Yenilenme Süresi

Alınan belgelerin belirli bir geçerlilik tarihi vardır. Almış olduğunuz tüm yetki belgeleri yaklaşık olarak 5 yıl boyunca kullanılır. Zamanından önce başvuru yaptığınız takdirde yetki belgesi için ödeyeceğiniz tutar %95 oranında bir indirime tabiidir. Zamanında yenilenmeyen belgeler ise bakanlık tarafından iptal edilebilir.